“Huun Huur Tu” Grubu Tarafından Üniversitemizde Konser Gerçekleştirildi

125-konser-1

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Kültür Müdürlüğüne bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu ve Türk Musikisi Devlet Konservatuarı işbirliğiyle Tuva Özerk Cumhuriyeti’nden “Huun Huur Tu” müzik grubu tarafından konser gerçekleştirildi.

GAÜN Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konsere; GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Yaşar Gündoğdu, çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrenci katıldı. Hem enstrümantal hem de sözlü eserlerin seslendirildiği konserde, dinleyenler adeta müzik ziyafeti yaşadı.
Konserin açılışında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, müziğin evrensel olduğunu, çok uzak olmayan bize aslında çok yakın olan geçmişimizle çok ciddi bağları olan kendi anayurdumuzdan ses, nefes ve gönülden gelen duyguları birlikte dinleyeceğimizi ifade etti.

Prof. Dr. Gür, “Her ne kadar aynı kök olsa da dil birlikteliği açısından bazı kelimeleri anlayamasak bile aslında o ruhtan, o gönülden gelen derin ezgiler ortak dilimizdir. Ruhumuzda onları yaşayacağımızı biliyorum. Böylesine güzel bir geceyi bize yaşatacakları için grubumuza, Altaylardan kopup gelen o nefese, programı düzenledikleri içinde genç öğrenci arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Topluluğun Türk dünyasının kardeşliğini pekiştirmek, birlikteliğini artırmak, bilinçli bireyler yetiştirmek üzere kurulduğunu belirten Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu Akademik Danışmanı Doç. Dr. Hilmi Bayraktar, “Türk Dünyası Topluluğu Türk devlet ve topluluklarının kültürel birlikteliğini ekonomik ve siyasi yakınlaşmayla taçlandırmak üzere kuruldu. Türkler, çevresindeki toplumlara yabancı kalmamış. Her birinin sanatını, kültürünü ihmal etmeden kendisine benzeterek almıştır. Türk kültüründe ötekileştirme yoktur. Yunus Emre’nin dediği gibi yaratılanı yaratandan ötürü sevme vardır” diye konuştu.

Türk Dünyası Araştırmaları Topluluğu Öğrenci Temsilcisi Mustafa Yasin Ergün, Üniversitemizde okuyan Türk dünyasından gelen öğrencileri bir araya getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Konserin sonunda GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür tarafından “Huun Huur Tu” müzik grubu üyelerine sedef sandık hediye edilirken, “Huun Huur Tu” müzik grubu tarafından ise GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür’e hediye takdim edildi.

CevapYaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir