• Gaün Kültür e Hogeldiniz. 342 317 1250 / 51-53

Gaziantep üniversitesi havacılık topluluğu 1993 yılında diğer birçok topluluk gibi üniversitemiz öğrencilerine yeni bir sosyal faaliyet alanı yaratmak amacıyla kurulmuştur. Faaliyet yoğunluğu dönem dönem değişse de topluluğun amacı üniversite gençliğine havacılık ruhunu aşılamak, havacılık bünyesi içerisinde bulunan çeşitli spor dallarını tanıtmak, imkanları doğrultusunda faaliyetler de bulunmaktır.

Topluluğumuzun üye sayısı dönem dönem değişiklik gösterse de genelde 100 civarındadır. Üyelerimiz havacılık konusuna bir şekilde sempati duyan ve bu konuda gelişim göstermek isteyen üniversite öğrencilerinden, öğrencilik hayatında bir şekilde havacılıkla tanışmış olup meslek hayatında da bu faaliyeti devam etmek isteyen öğretim üyelerinden oluşmaktadır.

Eğitmen sayımız müsaade ettiği ölçüde yıl boyunca çeşitli faaliyetlerde bulunmaktayız. Yamaç paraşütü, model uçak, serbest paraşüt, planör bu faaliyetlerin başında gelmektedir. Yamaç paraşütü ve model uçak eğitimini topluluk bünyesinde verebilirken diğer dallardaki eğitimler için ilimiz Türk Hava Kurumu şubesi ile birlikte çalışarak faaliyetlerimiz sürdürmekteyiz.

Topluluğumuzun yıl boyunca yapmış olduğu en kapsamlı etkinliği yamaç paraşütü başlangıç eğitimidir. İmkânlar izin verdiği ölçüde katılan üyeleri uçma duygusunu yaşatmaya çalışmaktayız. Bu konuda kurslarımız tüm Gaziantep üniversitesi öğrencilerine açıktır, faaliyet çalışmalarımız 80. Yıl kültür Merkezi’ndeki topluluk odamızda, pratik çalışmalarının bir kısmı kampüs içi futbol sahasında gerçekleşmektedir.  Deneyimli eğitmenler nezaretinde, güvenli bir ortamda eğitim vermek, eğitim sonrası malzeme ihtiyaçlarını karşılamak ve neşeli bir ortamda uçuş tecrübelerini arttırmak bu sporda temel amacımızdır.

Havacılık topluluğuna katılmak her şeyden önce bir süre sonra monotonlaşan öğrencilik hayatına renk katacak yeni bir sosyal çevre edinmenizi sağlayacaktır. Birlikte yapılan faaliyetlerle yardımlaşma ve dayanışma duygusu gelişerek özellikle riskli durumlarda karar vermeyi ve güvenmeyi öğretmek ilk amaçlarımızdandır.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet BÜLBÜL

Topluluklarımız