• Gaün Kültür e Hogeldiniz. 342 317 1250 / 51-53

ORET 2005 yılında,  Robot ve Enerji Kolu(Roven-ko) adı altında, çalışmalarına güneş arabası projesi ile başlayan, üniversitemizin çeşitli bölümlerinde öğrenimini sürdürmekte olan öğrencilerin, topluluğun faliyetlerine akademik danışmanlık yapan hocaların ve projelerin üretimine yardımcı olan üniversite personelinin bir araya gelip faaliyetlerini sürdürdüğü ve 2010 yılı itibari ile Otomobil Robot ve Enerji Topluluğu ismini alan amatör AR-GE topluluğudur.

Kulübün Yönetim değerlendirme ve haftalık üye toplantıları, üniversitemiz bünyesindeki 80. Yıl Kültür Merkezi’nde ekibimize tahsis edilen odada ve üniversitemiz Makine Mühendisliği Binasında bulunan Otomotiv Laboratuvarı’nda düzenli olarak yapılmaktadır.

Topluluğumuzun üye sayısı 40 kişidir ve genel olarak kulübümüzü Mühendislik Fakültesi öğrencileri başta olmak üzere bu konuda fikir sahibi ve merakı olan her fakülteden öğrenci tercih etmektedir, nihayetinde ORET bir öğrenci kulübüdür ve her alanda yardımcı olabilecek, ekip ruhuyla çalışabilecek arkadaşlara kulübümüzün kapısı her daim açıktır. Topluluğumuza öğrenci alımı her öğretim yılının başında Kulüp Yönetimince mülakat ile yapılmaktadır. Bu mülakatlarda başvuran öğrencilerin asli görevleri olan öğretimlerini de aksatmamaları için başarı durumları da göz önünde bulundurulmaktadır, daha sonrasında ise hangi aşamada ekibimize ve kendine yararlı olabileceği konulara değinilmektedir. Ekibimize dahil olabilecek öğrenciler mutlaka araştırmayı ve ekip çalışmasını seven, kendisine verilen görevi en iyi şekilde yapmaya özen gösteren bireyler olmalıdırlar. Ekip içerisinde çalışmalarımızın takibi ve haberleşme genel olarak sadece topluluk üyelerimize açık olan bir forumda gerçekleştirilmektedir.

Topluluğumuz, yıl boyunca çeşitli tanıtım etkinliklerinde başta projelerimizden biri olan ORETRON isimli aracımız olmak üzere, robot projeleriyle de meraklılarının karşısına çıkmaktadır. Bunun dışında her yıl düzenlenen Tübitak Formula G yarışlarında boy göstermektedir. ORET, son olarak 11-17 Temmuz 2011 Tübitak Formula G yarışlarında “Oretron” isimli güneş aracıyla çok düşük bir bütçeyle Türkiye 4.sü olmuştur. Önceki yıllarda; Hidromobil 2009 yarışlarında “Hidrofıstık 2” isimli hidrojen aracıyla Türkiye 5.si, Formuşla G 2010’da “Sunrise 2” ile 16.lık, Hidromobil 2010’da Hidrofıstık 3 ile 10.luk, Formula G 2006’da bölgenin ilk alternatif enerjili aracıyla, 12.lik derecelerini almış ve ayrıca  Hidromobil 2007 yarışlarında ANOK 3.lük kupasını alarak, birçok başarıya imza atmıştır.

Topluluklarımız