• Gaün Kültür e Hogeldiniz. 342 317 1250 / 51-53

Topluluğunuz ne amaçla kuruldu ?

Topluluğumuz 1993 yılında Resim Topluluğu olarak kurulmuş olup  2005 yılında ise Plastik Sanatlar Topluluğu olarak ismi değiştirilmiştir. Plastik Sanatlarda karakalem yağlı boya, ebru sanatı, Kaligrafi (Hat Sanatı) ve heykel olmak üzere 4 dalda faaliyetlerini sürdürmektedir. Topluluğumuzun amacı; öğrencileri, günümüz sanatının disiplinlerarası özelliklerine uygun şekilde, farklı sanat alanlarını kullanma kapasitesine sahip sanatçılar olarak yetiştirmek, hangi yaşta olursa olsun, sanata ilgi duyan ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen kişilerle, bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktır.

Kampüs içinde nerelerde toplanıyorsunuz ?

80. yıl Kültür Müdürlüğünde bulunan Plastik Sanatlar Topluluğuna ait atölyede  toplanıyoruz.

Üye sayınız yaklaşık olarak nedir ve genel olarak kimler üye olmak istiyor ? 

Yaklaşık olarak 350 ye yakın üyemiz bulunmaktadır. Aktif olarak çalışma yapan yaklaşık  150 üyemiz vardır.Genelde üniversiteye kayıtlı öğrenciler  ve yüksek lisans öğrencilerinden sanata ilgisi olan kişiler talep etmektedir.

Yıl boyunca yaptığınız temel etkinlikler nelerdir ?

Bahar şenliklerinde yıl boyunca  yapılan eserler (karakalem , yağlı boya, ebru sanatı, heykel ) sergilenmektedir. Her yıl mart ayında düzenlenen ebru yarışmalarına başarılı olan öğrencilere katılma şansı tanınmaktadır. Dünyaca ünlü ressamların ülke çapında düzenlenen sergilerine geziler yapılmaktadır.

Yıl boyunca yaptığınız en kapsamlı ve en geniş etkinlik nedir ?

Gaziantep Üiversitesi Atatürk kültür merkezi içerisinde yıl boyunca yapılan çalışmaların sergilenmesi yapılan etkinlikler arasında yer almaktadır. Plastik Sanatlar Topluluğunun içerisinden seçilmiş olan 4 öğrenci  19.04.2012 tarihinde İstanbul Karaköyde düzenlenen Van Gogh Alive’in sergisine gönderilmiş bulunmaktadır.

 

Topluluğunuz kimlere açıktır ve tamal üye koşullarınız nelerdir ?

Topluluğumuz  Gaziantep Üniversitesine kayıtlı tüm akademisyen ve ögrencilere açıktır. Sanatın önemini benimseyen herkez topluluğumuza üye olabilir.

Bu toplulukta yer almak kişisel olarak sizlere ne kattı ve özellikle hangi konuda gelişmenizi sağladı ? 

Bu Toplulukta yer almak bizlere kişisel olarak daha ince düşünebilmemizi ve hayata farklı pencerelerden bakabilmemizi sağladı.

Topluluklarımız